Kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza

Kinezyterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii. Polega ona na wykorzystywaniu ćwiczeń fizycznych w celu usunięcia niesprawności, dolegliwości bólowych, a także jako uzupełnienie procesu rehabilitacji.

Kinezyterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii. Polega ona na wykorzystywaniu ćwiczeń fizycznych w celu usunięcia niesprawności, dolegliwości bólowych, a także jako uzupełnienie procesu rehabilitacji.

Ruch, który leczy

Aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim, lecz w wielu wypadkach gimnastyka lecznicza może pomóc w przywróceniu sprawności po urazach bądź chorobach. Jest stosowana również jako element korekcji wad postawy, jako tak zwana gimnastyka korekcyjna. Fizykoterapia jest zalecana zwłaszcza w terapii zespołów bólowych, przy schorzeniach kręgosłupa, a także stawów. Ćwiczenia ruchowe są zalecane pacjentom po udarach mózgu i po zawałach mięśnia sercowego.

Kinezyterapia miejscowa i ogólna

Kinezyterapia może dotyczyć ćwiczeń zarówno całego ciała (kinezyterapia ogólna), jak i wybranej jego części, na przykład jednej z kończyn (kinezyterapia miejscowa). Gimnastyka lecznicza może być stosowana w połączeniu z innymi metodami fizykoterapeutycznymi, na przykład krioterapią bądź hydroterapią. W zależności od sposobu wykonywania poszczególnych ćwiczeń wyróżniamy ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne, izometryczne, samowspomagane, w odciążeniu, a także ćwiczenia synergistyczne.

Kto może prowadzić kinezyterapię?

fizjoterapiaKinezyterapia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Dla uzyskania pełnego efektu rehabilitacyjnego niezbędna jest współpraca fizjoterapeuty z lekarzem, który prowadzi pacjenta, a także współpraca rehabilitanta z pacjentem. Fizjoterapia radość jest najskuteczniejsza wtedy, kiedy rehabilitant dojdzie z pacjentem do porozumienia, ponieważ niektóre ćwiczenia wymagają ścisłej współpracy. Kinezyterapię w postaci ćwiczeń biernych można stosować również u pacjentów, którzy nie mają możliwości współpracy, na przykład u pacjentów nieprzytomnych w celu zapobiegania przykurczom, a także dla odżywania chrząstki stawowej.

Kinezyterapia jest jedną z częściej stosowanych metod rehabilitacji. Bywa ona prowadzona w ramach terapii skojarzonej wraz z innymi metodami fizykoterapeutycznymi, na przykład w formie ćwiczeń fizycznych w wodzie.

Comments

comments

Dodaj komentarz