Hollywoodzki uśmiech, czyli wszystko, co warto wiedzieć o licówkach

Kiedy na czerwonym dywanie zjawiają się hollywoodzkie gwiazdy, ze wszystkich stron zaczynają błyskać flesze, a celebryci odsłaniają w uśmiechu swe piękne, białe zęby. Często jest tak, że uśmiechy gwiazd to wizytówka starannej pracy stomatologów, zajmujących się stomatologią estetyczną, a naturalne zęby gwiazd ekranu skorygowane są cieniutkim płatkiem porcelany, czyli licówką.

Czym są licówki?

id-100334934Licówki to cieniutkie płatki porcelany, które nakleja się na zęby w celu skorygowania ich wyglądu. Stosuje się je przy zębach przebarwionych, uszczerbionych lub dla poprawy ich kształtu. Samo założenie licówek nie jest procesem skomplikowanym, a można uzyskać znakomity efekt estetyczny. Nie każdemu jednak można założyć licówki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przed zakładaniem licówek zęby powinny być wyleczone i wolne od wszelkich ubytków. Istnieje także kilka przeciwwskazań do zakładania licówek. Są to między innymi bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci, gdyż licówki przy tych parafunkcjach mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu. Przed założeniem licówek należy także wyleczyć wadę zgryzu, jeżeli takowa istnieje.

Jak przebiega proces zakładania licówek?

Przed założeniem licówek stomatolog ochota ocenia stan zębów pacjenta oraz rozpoznaje jego oczekiwania co do ostatecznego wyglądu zębów. Przeprowadza także wywiad, mający na celu wykluczenie parafunkcji, które są przeciwwskazaniem do założenia licówek. Gdy zachodzi potrzeba wyleczenia ubytków bądź skorygowania wady zgryzu, wówczas dentysta informuje o tym pacjenta. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do założenia licówek, wówczas przygotowuje się wyciski zębów, na podstawie których przygotowywany jest komputerowy model uzębienia. Po zaakceptowaniu modelu protetyk przygotowuje próbny model, który pacjent nosi przez kilka dni przed ostatecznym zacementowaniem licówek na zębach. W zależności od ilości licówek oraz od oczekiwań pacjenta, założenie licówek może zamknąć się w ciągu dwóch do czterech wizyt.

Comments

comments

Dodaj komentarz