Schizofrenia

 Schizofrenia- wszystkim kojarzy się z zaburzeniami psychicznymi. Słysząc słowo schizofrenik- przed oczami staje nam osoba z urojeniami, omamami sluchowymi i wzrokowymi, żyjąca we własnym wyimaginowanym świecie.

Ze względu na przyczyny, objawy i sposoby leczenia, schizofrenię dzieli się na kilka typów. Najczęściej występującą jest schizofrenia paranoidalna, rozpoznawana u 65% wszystkich borykających się z tą chorobą. Przyczyny są bardzo złożone. Czasami o chorobie decydują czynniki genetyczne- najczęśćiej uszkodzenie DNA. Największa liczba osób cierpi na schozofrenię w wyniku traumy z dzieciństwa, stresu, zażywania narkotyków.

Schizofrenia paranoidalna- objawy

Charakterystycznym dla schzofrenii paranoidalnej są omamy słuchowe. Chorzy bardzo często słyszą głosy, które im rozkazują, komentują i oceniają jego słowa, zachowania i działania. Czasami omamy nie posiadają treści- pojawiają się szumy, piski dużym, często nie do zniesienia nasileniu. Obok omamów słuchowych mogą pojawić się również smakowe, węchowe i dotykowe, a najrzadziej wzrokowe.

Chorzy na schizofrenię paranoidalną, poza omamami miewają urojenia, przeważnie o dość absurdalnej treści. Mogą posiadać charakter prześladowczy- chorzy uważają, iż padli ofiarą spisku, są obserwowani i podsłuchiwani; ksobny- w momencie, gdy choremu wydaje się, że stanowi główny przedmiot zainteresowania swojego otoczenia. Schizofrenia paranoidalna- objawy wyżej wymienione nazywane są pozytywnymi. W drugiej kategorii objawów znajdują się negatywne, wśród których można wymienić depresję, lęk, nieufność (schizofrenicy bardzo często podejrzewają swoich partnerów o zdradę), narastające problemy w komunikacji interpersonalnej, będące przyzyną osamotnienia. W kolejnej kategorii objawów- poznawczych, pojawiają się trudności w przyswajaniu informacji, zapamiętywaniu prostych czynności. Nabardziej niebezpiecznymi są objawy afektywne- oznaczające myśli i próby samobójcze.

Schizofrenikom podaje się leki przeciwpsychotyczne, mające złagodzić objawy i pozwolić na sprawne funcjonowanie w otoczeniu. Duże znaczenie odgrywa także psychoterapia, która dzięki fachowcom może odnieść zadowalające skutki. Sposoby, czas leczenia i jego efekty zależne są przede wszystkim od wieku, poziomu zaawansowania choroby, a także osobowości jednostki.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz