Jak poprawić sen w podeszłym wieku? Porady dla osób starszych

Sen to klucz do dobrego samopoczucia w każdym wieku. Nie istnieją osoby, które są w stanie funkcjonować na pełnych obrotach, jednocześnie zaniedbując sen. Zadbanie o rytm dnia i nocy i zapewnienie sobie efektywnej, nocnej regeneracji, to duże wyzwanie przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku. Czym w kwestii zachowania higieny snu powinni kierować się seniorzy, aby spać długo i spokojnie?

Problemy ze snem w podeszłym wieku

Wraz z wiekiem rozregulowuje się rytm okołodobowy, a seniorzy zaczynają zasypiać wczesnym wieczorem i budzić się nawet przed wschodem słońca. Z czasem sprawia to, że konieczne jest korzystanie z drzemek w ciągu dnia, a wykonywanie dotychczasowych aktywności staje się dużym obciążeniem. W ten sposób tworzy się błędne koło i starsze osoby nie mogą spać w nocy, a w dzień nie potrafią normalnie funkcjonować. Częstym problemem ze snem są też pojawiające się zaburzenia oddychania – np. bezdech senny. Jednak najpopularniejszą przyczyną problemów ze snem u seniorów jest bezsenność. Na szczęście dziś istnieją powszechnie dostępne, skuteczne metody leczenia tego schorzenia.

Jak poprawić sen? Porady dla seniorów

1. Dobre wyposażenie sypialni

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości snu w podeszłym wieku jest zainwestowanie w wysokiej jakości wyposażenie sypialni oraz akcesoria sypialniane. Podstawowe znaczenie ma tu materac. Jego twardość należy dopasować z myślą o wadze i indywidualnych preferencjach. W przypadku seniorów bardzo ważne jest to, aby materace cechowały się wysokim stopniem elastyczności punktowej.

2. Stałe godziny

Dobrym sposobem na uregulowanie rytmu dobowego jest wyznaczenie sobie sztywnego harmonogramu snu. Codziennie należy się kłaść i wstawać o tej samej godzinie. Ludzki mózg lubi rutynę. W związku z tym, jest w stanie dość szybko przyzwyczaić się do pewnej powtarzalności.

3. Odpowiednie oświetlenie

Dla łatwości zasypiania duże znaczenie ma to, jakie oświetlenie jest w sypialni. Warto zainstalować w pokoju rolety zaciemniające, dzięki którym organizm będzie w stanie w prawidłowy sposób wydzielać melatoninę. Nadmiar światła zewnętrznego może bowiem wysyłać ciału sprzeczne sygnały. Z kolei wszystkie lampy należy wyposażyć w ciepłe żarówki – najlepiej sprawdzają się one w sypialni, tworząc atmosferę ciepła i bezpieczeństwa.

4. Wyciszające rytuały

Osoby mające problem z zasypianiem, powinny rozważyć uzupełnienie swojej wieczornej rutyny o wyciszające rytuały. Czytanie ulubionej książki, gorąca kąpiel przy świecach, czy wypicie ulubionej herbaty – wszystko to może nie tylko ułatwić zapadnięcie w sen, ale również obniżyć ogólny poziom odczuwanego napięcia.

Problemy z zasypianiem w podeszłym wieku są dość częste. Po ich zaobserwowaniu warto zadbać o stosowanie się do podstawowych zasad dotyczących higieny snu, a w razie kłopotów utrzymujących się przez dłuższy czas – udać się do lekarza specjalisty.

Artykuł sponsorowany.