Wiskoza – jakie to włókno?

Wiskoza co to jest” – zapyta pewnie niejeden z was. Żeby zaspokoić Waszą ciekawość na początku tekstu, to powiem, że to sztuczne włókno, które jest wykorzystywane w produkcji wielu ubrań, szczególnie tych, które są częścią kobiecej garderoby. Zapraszamy do lektury tekstu!

Sztuczne włókna w natarciu

Jak już wspomnieliśmy, wiskoza należy do sztucznych włókien, pochodzi z gatunku celulozowych i choć mogłoby się wydawać, że to naturalne włókno, bo celuloza to papier, a papier to drzewa, to jednak tak nie jest. Wiskoza to efekt procesów wydobycia jej z celulozy, więc już dzięki temu możemy ją zaklasyfikować do gatunku nienaturalnych materiałów. Nie jest na tej samej półce, co inne w pełni sztuczne materiały jak poliester czy akryl, które coraz częściej są wykorzystywane w produkcji ubrań, jednocześnie obniżając ich cenę i zwiększając m.in. elastyczność, jak i miły dotyk ale jednak ludzie i tak czy siak chętniej będą korzystać z pełni naturalnych materiałów jak bawełna czy wełna.

Wiskoza jest bardzo często imitatorem jedwabiu czy wełny, przy czym ciężko jest to dostrzec, bo w zasadzie jest ten samym dotyk, jak i wygląd. Wiskoza dzięki swoim właściwościom dodaje ubraniom elastyczności oraz sprawia, że są przyjemniejsze w dotyku. Najczęściej jednak możemy ją spotkać przy produkcji kobiecych sukienek, które w wersji letniej świetnie się sprawdzają. Lekkość materiału, jak i dobra przepuszczalność powietrza sprawia, że odczujemy każdy podmuch powietrza, jednocześnie nie powodując tak przykrego odczucia jak nadmierne pocenie się. Jest bardzo przyjazna dla skóry, nie powoduje jakichkolwiek wyprysków na naszym ciele. Dzięki swojej cienkiej konstrukcji jest materiałem często wykorzystywanym do ubrań, które mają podkreślać kobiecą sylwetkę. Poprzez swoją “obcisłość” kobieta może czuć się piękniejsza, a i mężczyzna zapewne może być zadowolony widząc gustownie ubraną kobietę.

Jak widzimy, sztuczne włókna już coraz częściej przebijają się w ubraniach, ale jest to naturalny trend powodujący obniżkę cen w sklepach. Za w pełni naturalne ubrania musimy zapłacić drożej, a wiskoza jest świetnym materiałem uelastyczniającym nasze ubrania. Zachęcamy przede wszystkim do tego, by czytać metki sklepowe i mieć świadomość tego co kupujemy.