Kulinarne tradycje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia przepełnione są tradycjami i obyczajami. Tradycją jest ubieranie choinki i wystrajanie domu, śpiewanie kolęd i świątecznych piosenek, a dla niektórych także seans z tematycznymi filmami czy pobyt na regionalnym jarmarku bożonarodzeniowym. Wśród tradycji świątecznych warto wyróżnić specyficzną kuchnię bożonarodzeniową. Przedstawiamy najpopularniejsze potrawy, które goszczą na polskich stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia!

Świąteczne zupy

Podczas wigilii najczęściej serwowany jest barszczyk czerwony z pasztecikami lub uszkami oraz zupa grzybowa z makaronem łazanki, najczęściej przygotowywana z wyjątkowo aromatycznych, suszonych grzybów. W regionach górskich tradycyjnie serwuje się lokalną kwaśnicę lub – nieco rzadziej – jarski żurek. W północnej części kraju przyrządza się zupy rybne. Wyjątkowym regionem dla świątecznych zup jest Śląsk – to właśnie stąd pochodzi słynna moczka, czyli słodka, deserowa “zupa” na bazie maku i bakalii.

Dania rybne i mięsne

W wigilię tradycyjnie nie podaje się mięs, a na stołach królują potrawy rybne. Narodowym daniem jest karp podawany w formie smażonych dzwonków. Na przystawki często podaje się śledzie w różnych zalewach (np. w sosie śmietanowym lub pomidorowym), a także ryba po grecku. W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia serwuje się różnego rodzaju mięsa pieczone, w szczególności pieczeń rzymską, nadziewany owocami schab lub pieczoną kaczkę.

Pozostałe potrawy świąteczne

Do ważnych wigilijnych potraw należą pierogi z farszem z kapusty i grzybów. Do popijania potraw serwuje się kompot z suszonych owoców, który – poza walorami smakowymi – doskonale reguluje trawienie i świetnie sprawdza się w przypadku ciężkiej, świątecznej kuchni. Podstawową słodkością świąteczną są korzenne, pachnące pierniki. Wśród popularnych ciast bożonarodzeniowych warto wyróżnić sernik z bakaliami, który króluje na polskich stołach. Podczas kolejnych dni świątecznych serwuje się również różnego rodzaju sałatki, a także kapustę z grochem i bigos.