Jak poprawić sen w ciąży? Zalecenia dla komfortu snu dla przyszłych mam

Sen to jeden z czynników wpływających zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój dziecka. Jednak fizyczne zmiany zachodzące w ciele w okresie ciąży, często stanowią przyczynę pojawiających się trudności z zasypianiem i częstych przebudzeń w ciągu nocy. Jakie sposoby warto wypróbować w celu poprawienia jakości snu w ciąży?

Dobre wyposażenie sypialni to podstawa!

Kobiety w okresie oczekiwania na dziecko często zmagają się z bólem kręgosłupa. Stanowi on jedną z głównych przyczyn problemów ze snem, które pojawiają się w tym okresie. Na szczęście na rynku artykułów sypialnianych można obecnie znaleźć wiele produktów, które znacznie poprawią komfort podczas przebywania w łóżku. Najważniejszy jest wygodny materac. Jeśli całe plecy otrzymają dostateczne podparcie, a jednocześnie ruchy będą na bieżącą amortyzowane, mięśnie będą miały szansę się rozluźnić. Nie tylko zapobiega to pojawianiu się bólu związanego z przeciążeniami i napięciami, ale również wspomaga niwelowanie uciążliwych dolegliwości.

Duże znaczenie mają również dodatki. Komfort snu z pewnością podniosą poduszki – i to nie tylko te podpierające głowę! Rosnący brzuch sprawia, że przyszłe mamy nie są w stanie spać w pozycjach, które do tej pory były dla nich komfortowe. Dlatego nieocenionym rozwiązaniem może okazać się umieszczanie poduszek pod nogami, plecami, czy brzuchem. Czasem okazuje się, że przydatne jest zainwestowanie w materac nawierzchniowy, który na pewnych etapach ciąży może zwiększać wygodę dzięki poprawie stopnia amortyzacji i elastyczności punktowej.

Najważniejsze zasady zdrowego snu

Jednak nie tylko wyposażenie sypialni ma znaczenie! Komfort snu poprawia też wprowadzenie zdrowych nawyków.

  • Regularność – jednym z najskuteczniejszych zwyczajów wpływających pozytywnie na sen jest wprowadzenie do swojej codziennej rutyny stałych godzin kładzenia się do łóżka i wstawania.

  • Ograniczenie picia – picie wody przed snem zwiększa ilość wizyt w łazience w ciągu nocy, które przerywają sen i negatywnie wpływają na jego głębokość oraz efektywność.

  • Ćwiczenia relaksacyjne – kilka minut ćwiczeń oddechowych lub wyobrażeniowych przed snem to doskonałe rozwiązanie na wyciszenie się i usprawnienie procesu zasypiania.

  • Rezygnacja z drzemek – drzemki w ciągu dnia często stają się przyczyną utrudniającą zasypianie. Warto z nich zrezygnować na rzecz dłuższego i głębszego snu w nocy.

  • Aktywność fizyczna – regularny ruch zmniejsza napięcie i poprawia jakość snu. Jednak rodzaj aktywności powinien być dostosowany do potrzeb ciężarnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto tę kwestię uzgodnić z lekarzem.

  • Ograniczenie stresu – stres w ciąży wpływa negatywnie zarówno na sen, jak i na proces rozwoju dziecka. Warto więc ograniczyć ilość stresorów i praktykować różne ćwiczenia relaksacyjne.

Sen w ciąży jest bardzo ważny! Warto więc już podczas pierwszych tygodni oczekiwania na dziecko wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki i zainwestować w dobre wyposażenie sypialni. Komfortowy materac, regularne godziny snu, wygodna poduszka i ćwiczenia relaksacyjne, to tylko niektóre ze skutecznych metod, które mogą poprawić jakość funkcjonowania przyszłej mamy.

Artykuł sponsorowany.